Ke sportovním revírům Staňkovský, Hejtman, Nový Kanclíř, Táborský, Potrubí pod Ponědrážským přibyly dva specifické revíry Opatovický a Dubový u Obory,
Historie rybníkářství a cechu rybářského
Osídlení Třeboňské pánve v 11. a 12. století je spojeno především s působením mocných Vítkovců. Toto území popisuje historik Teplý takto: Prales málo obydlený, lesní poušť ohromná, plná vod, bažin, jezer, jimiž protékaly potoky a řeky, poušť ve které vedle medvědů, vlků a rysů i jiné havěti se usídlili jen rybáři, bobrovníci, brtníci a knížecí hajní.
Potomci Vítka III. si někdy před rokem 1250 vybudovali hrad na horním toku Vltavy jemuž dali jméno Růžová hora – Rosenberg – Rožmberk. Od té doby se nazývali pány z Růže.
Osobnosti rybníkářství
Rožmberkové byli mezi prvními panskými rody, kteří zavedli organizaci zbožní výroby. Hlavními zdroji bylo pro ně hornictví – těžba drahých kovů a rybníkářství. Nejvýznamnějšími osobnosti rybníkářství jsou – Štěpánek Netolický, Mikuláš Rutard a Jakub Krčín.
Rybníkářské řemeslo v polovině 14. století náleželo mezi výnosné a tudíž vážené druhy lidské práce kolonizační, neboť odvodňovalo celé oblasti dosud neproduktivní půdy, rozmnožovalo řádné louky, vysušovalo mokřady na úrodná pole, připravujíce tak místa pro nová sídla vesnic a měst (Českých Budějovic, Pardubic, Vodňan a sta vesnic).
Rybníky a jejich historie
Většina rybníků, které společnost Rybářství Třeboň Hld. a.s. vlastní, byla postavena již koncem 15. a hlavně v 16. století za vlády českého šlechtického rodu Rožmberků. Nejslavnějšími staviteli těchto rybníků a vodních děl byli Mikuláš Ruthard z Malešova, Štěpánek Netolický a Jakub Krčín z Jelčan.
Rozhodující význam pro zdokonalení a rozvoj rybníkářství na Třeboňsku měl Josef Šusta (1853-1914) jeho kniha “Výživa kapra a jeho družiny rybničné” se stala světovou učebnicí rybnikářství . Šusta svými výzkumy a jejich ověřením v praxi postavil rybníkářství na vědecký základ a je právem označován za nestora moderního rybníkářství.
Novodobá historie rybníkářství na Třeboňsku
Se vznikem Československé republiky dne 28. října 1918 a první pozemkovou reformou v roce 1919 přešla většina rybníků, z majetku rodů Schwarzenberků a Habsburků na Československý stát. Rybářství Třeboň a.s. bylo od tohoto data v různých organizačních formách státním podnikem.
Aktuality
9.4.2025
Společnost Rybářství Třeboň a.s. již začátkem roku oznamila termín slavnostního výlovu Rožmberka 17. – 19. 10. 2025.
8.4.2025
Prodej živých ryb na Velikonoce 2025 na sádkách společnosti Rybářství Třeboň a.s. a v Praze na Sádkách Lahovice.