Rybářství Třeboň Hld. a.s.

Rybářství Třeboň Hld. a.s. » Rybníkářství - historie » Štěpánek Netolický

Štěpánek Netolický

Štěpánek Netolický (asi 1460-1539). Pocházel z poddanské rodiny z Netolic. Na přelomu 15.-16. století se vyučil rybníkářskému řemeslu (dříve oborník) při stavbách rybníků u Lomnice nad Lužnicí. Z té doby se připomínají rybníky Starý Koclířov, Tisý (1502-1504) od Třeboně pak Ruda. Po roce 1505, kdy se stal Štěpánek hlavním rybníkářským hejtmanem a fišmistrem, dokončil důmyslný návrh rybniční soustavy „na pláni Třeboňské“, kde nejvýznačnější místo svojí rozlohou mají rybníky Opatovický (1510-1514), Horusický (1511-12) a Kaňov (1515) a rozšíření rybníka Záblatský (1509). Z těchto plánů pak pravděpodobně vycházel i Jakub Krčín z Jelčan.

Nejproslulejší a také nejznamenitější dílo vodohospodářské je jeho Zlatá stoka (1508 -1518). Štěpánek výhodně využil přírodních podmínek a bývalého náhonu k Opatovickému mlýnu a vedl stoku (Strúhu) tak aby naháněla a vypouštěla všechny hlavní rybníky Třeboňska.

Štěpánek však nebyl pouze rybničním stavitelem, ale uměl projektovat a stavět i stavby měšťanské a vojenské. Důkazem nám zůstala téměř nezměněná stavba na třeboňském náměstí, dnes hotel Bílý koníček. Současně byl Štěpánek jako uznávaný geometr a odborník zván na cizí panství, rozhodoval majetkové spory o pozemky apod. Dnes mistrovství Štěpánka Netolického mimo jeho vodní děl, připomíná památná deska na třeboňském náměstí na domě č.p. 15, kam ji nechal koncem 19. století umístit Jan Adolf ze Schwarzenbergu.

Komentář

K článku "Štěpánek Netolický" není k dispozici žádný komentář. Vkládejte své zkušenosti postřehy či připomínky.

Vložit komentář k článku "Štěpánek Netolický":
 
Všechny pole formuláře jsou povinné. Po vyplnění zobrazte "Náhled" pro kontrolu textu. Pak můžete zprávu "Odeslat". Váš e-mail nebude zveřejněn.
 

Rybářství

Prodej živých ryb

Velkoobchodní i maloobchodní prodej živých ryb.

Prodej živých ryb - FISH MARKET a.s.

Sádky Lahovice

Výrobky z ryb

Chlazené, mražené a uzené ryby z naší produkce.

Výrobky z ryb

Zpracovna ryb

Sportovní rybolov

Rybaření na soukromých rybářských revírech Rybářství Třeboň a.s.

Sportovní rybolov

Prodej povolenek

Doporučujeme

Třeboňský kapr na facebooku

SŠRV Třeboň

Rybářství Třeboň a.s. zajišťujeme ve svých provozech praxi pro Střední školu rybářskou a vodohospodářskou Jakuba Krčína v Třeboni.

Soutěž 2014

Rybářství Třeboň a.s. pořádá každý rok soutěž Třeboňští kapři do kuchyně patří, ve které můžete vyhrát ubytování v Třeboni zdarma. Výherci soutěže pro rok 2014 vylosováni.

Třeboň carp - English Wittingauer Karpfen - Deutsch Тршебоньский карп  - Pусский Carpe de Trebon - Français Carpa de Trzheboñ (Třeboň)  - Espanol Carpa di regione Třeboň - Italiano Karp Třeboński - Polski

Aktuality

Prodej vánočního kapra na sádkách Rybářství Třeboň a.s.

Rybářství Třeboň oznamuje otevírací dobu pro prodej vánočního kapra 2014 na všech sádkách společnosti.

12.12.2014

Seznam certifikovaných prodejců ryb na Vánoce 2014

Společnost Rybářství Třeboň a.s. zveřejnila seznam certifikovaných prodejců Třeboňského kapra na Vánoce 2014.

12.12.2014

Podzimní výlovy 2014

Rybářství Třeboň a.s. zveřejnilo termíny podzimních výlovů 2014 včetně termínů výlovu rybníků Rožmberk a Svět.

12.9.2014

Oznámení o konání valné hromady

Představenstvo akciové společnosti Rybářství Třeboň Hld. a.s. svolává mimořádnou valnou hromadu na úterý 27. 5. 2014 od 11.00 hodin.

25.4.2014


Rybářství Třeboň Hld. a.s. :: www.rybarstvi.cz :: 2014 :: Webdesign ODEON

Rybářství Třeboň a.s. -  Produkce a chov sladkovodních rybTřeboňský kapr - Zdraví a tradiceFISH MARKET a.s. - prodejce Třeboňského kapra s sladkovodních ryb